Gülizar Ana’dan Biber Salçasının Yapılışı

Ülkemizin çeşitli bölgelerinde mevsiminde yetiştirilen kaliteli ve etli kırmızı (kapya) biberler hijyenik şartlarda otomatik makinelerde çekilir.

Çekilen biberler temiz ortamda havuz şeklinde yapılan bölümlerde güneşe serilir. Yağmur veya su ile temas etmemesi gerekmektedir. Ayrıca haşere ve yaprakların gelmemesi için çadır şeklinde ince temiz tül (cibinlik) ile üzeri ve yanları kapatılır.

Biberler kaynatılmadan doğrudan güneşe serilerek kurutulduğu için besin değeri salçanın içinde kalmaktadır. Bir diğer husus ise güneşte kurutulan salçanın lezzetinin, renginin, dayanıklılığının ve kalitesinin artmasıdır.

En iyi ustalık bu aşamadan sonra başlıyor. Serilen çekilmiş biberlere belirli oranda kaya tuzu eklenir. Aralıklı zamanlarda  suyunu çekmesi ve güneşten faydalanması için ahşap kaşıkla karıştırılır. Metal kaşık salçayı sulandırmaktadır. Bu işlem yaklaşık 9-10 gün devam eder.

Salça kıvamına gelince güneşten alınır, gölge ve serin yerde bir gün dinlendirildikten sonra cam veya plastik kavanozlara doldurulur. Kapağı kapatmadan önce dayanma gücü artması ve bozulmaması için üzerine bir parmak seviyesine yakın zeytinyağı koyularak koruyucu  tabaka oluşturulur. Tavsiyemiz sizlerin de kullanırken zeytinyağı ilave etmenizdir.

Geleneksel yöntemle katkısız, doğal ve saf biberden yaptığımız salçamızı yemeklerinizde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

NOT:   Yapılış yöntemi ve güneş ısısının yoğunluğundan dolayı ülkemizde en iyi ve lezzetli biber salçasının elde edildiği bölge,  Hatay – Adana ve Gaziantep bölgesidir.

Afiyetler olsun…