Gülizar Ana’dan Domates Salçasının Yapılışı

 1. AŞAMA: Mevsiminde toplanan kaliteli, sağlam ve olgun domatesler özenle seçilerek yeşil sapları ve yaprakları  ayıklanır. Bol suda yıkandıktan sonra makine ile çekilir.

 2. AŞAMA: Çekilen domates suyuna belirli oranda kaya tuzu ilave edilerek kalaylı bakır kazana (teşt) koyulur. Odun ateşinde yaklaşık dört saat kaynatılır. Daha sonra soğumaya bırakılır.

 3. AŞAMA: Soğuyan domates suyu hijyenik şartlarda çelik kaplara koyularak güneşe serilir. Yağmur veya su ile temas etmemesi için gerekli önlemler alınır.
  Ayrıca haşere ve yaprakların gelmemesi için çadır şeklinde ince temiz tül (cibinlik) ile üzeri ve yanları kapatılır.

 4. AŞAMA: Her gün belirli aralıklarla ahşap kaşıkla karıştırılır. Düzenli
  karıştırılmaz ise salçanın üst kısmı yanar ve kabuk bağlar. 4-5 gün sonra suyu tamamen çekilmişse salçamız oldu demektir. Daha sonra bir gün gölge ve serin ortamda dinlendirilir.
 5. AŞAMA: Ertesi gün kavanozlara koyulur. Kapağı kapatmadan önce dayanma gücü artması bozulmaması için bir parmak seviyesine yakın zeytin yağı dökülür. Böylece koruyucu  tabaka oluşur. Tavsiyemiz evinizde kullanırken de zeytin yağı ilave etmenizdir.
  NOT:   Yapılış yöntemi ve güneş ısısının yoğunluğundan dolayı ülkemizde en iyi ve lezzetli salçanın elde edildiği bölge,  Hatay – Adana ve Gaziantep bölgesidir.
    
  Afiyet olsun.